Всенощно бдение и архирейска литургия за Всецарица

На 2 май св. Църква почита паметта на св. цар Борис Покръстител и св. Атанасий Александрийски. Тази година светийските празници  съвпаднаха  и с  празника Преполовение, а за Църногорския манастир „ Св. Козма и Дамян”, денят бе още по –тържествен,  тъй като на 2 май преди три години монасите  посрещнаха Чудотворното копие на иконата „Св. Богородица Всецарица” от Вотопедския светогорски манастир, която  остана в обителта за вечни времена.  В чест на съборния духовен празник,  манастирското братство,  во главе игумена архимандрит Никанор организира празнични богослужения. В навечерието на празника бе отслужено Всенощно бдение, а през деня - архиерейска литургия.

С благословението на Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит те бяха възглавени от Негово Преосвещенство Белоградчишки еп. Поликарп, викарий на Софийския митрополит. Заедно с него съслужиха игуменът на Църногорската света обител архимандрит Никанор и игуменът на Суковския манастир в Сърбия йеромонах Серафим.
В богослуженията участваха още протойерей Стефан Стайков, предстоятел на столичния храм „Св. Кирил и Методий” и член на Епархийския съвет,  архиерейският наместник на Радомирска духовна околия протойерей Александър Стоев, ефимериите на манастира  о. Константин Стойчев и о. Михаил Станкович, както и протодякон Александър Нешев от патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски” и дякон Костадин Тренев.  
На дясната певница застанаха изкусни певци от  Белград, ръководени от протопсалт Владимир Симич, а на лявата певци от София, ръководени от Светослав Цеков.
Монаси, свещеници, гости от Сърбия и много вярващи от България взеха молитвено участие в богослужбите.
Всенощното бдение започнало вечерта (20,30 ч.) на 1 май завърши призори на 2 май (4.30 ч.) с отслужването на  петохлебие и утреня. То бе извършено по светогорски типик: с пространни песнопения, които помагат на душата да се издигне над суетните и злободневни проблеми и така да се приближи до Бога, с изрядна ритуалност,  в която бяха включени дори светогорски ръчни кадилници непознати в масовата богослужебна практика у нас, както и  многобройни  „полилеи” и „кадене”, палене  и угасяне на лампади, които допринасяха за молитвения дух и настроение на присъстващите.
Епископ Поликарп, известен със своята ревност в изрядното монашеско богослужение умело и бодро участваше в богослужбата като повдигаше духа на уморените и допринасяше за още по- голямото благолепие на светогоското бдение.
Поради продължителното среднощно богослужение мнозина християни от различни градове и села идваха, вземаха молитвено участие и тръгваха обратно, за да могат да продължат обичайните си задължения в предстоящия работен ден.
През последните години обителта доби своята популярност с тези  богослужения, каквито имат малко обители извън Света гора и все повече хора вземат участие в  тази нощна боговдъхновена обща молитва. Някои идват като туристи, други - със суеверна надежда да получат разрешение на свой здравословен или духовен проблем, но все повече са хората, които пристъпват с вяра и надежда в Бога.
В празничния 2 май св. Литургия започна в 9,30 часа. Софийският викарий бе посрещнат с архиерейска  мантия и тържествен камбанен звън.
Той се поклони на Чудотворната икона „Всецарица” и даде начало на литургията. По древна православна традиция той бе облечен от дякони и иподякони в центъра на храма, което придаде още по- голяма празничност и благолепие за богослужението.
Певците от Сърбия, събрани от различни храмове и градове изпълниха спято и молитвено песнопенията на литургията, дори тези,  които вече са отпаднали в общоприетата практика и на двете сестри- църкви.
В началото на литургията еп. Поликарп постига за „четец” 12- годишния Виктор Ангелов от София, който от малък посещава обителта и се включва в манастирската работа.
Към богомолците в храма се присъединиха обласният управител на Перник г-жа Ирена Соколова и кмета на гр. Перник г-жа Вяра Церовска, както и кметовете на община Брезник г-н Васил Узунов и г-н Васил Станимиров, кмет на община Ковачевци.

След литургията бе извършена лития с Чудотворната икона на св. Богородица  до фиалата в двора на манастира, където бе отслужен празничен водосвет. Поръсени със светена вода, обновени с радостни чувства, подкрепени от пролетното слънчаво време духовниците и богомолния народ се отправиха към параклиса до старата манастирска църква, в който бе поставена иконата на специално подготвен проскинитарий. Параклисът е новоустроен в чест на светинята и  е изписан специално със сцени от Богородичния акатист. В него има и специална книга, в която благодарни поклонници са споделили случаи на изцеления и облекчения на свои телесни и душевни страдания след молитви пред чудодейната икона.

След  духовното тържество за гостите на манастира имаше празнична трапеза, а на многобройните посетители беше раздадено благословено ястие.

По утвърдена от средата на 20-ти век традиция, всяка година на 2-ри май по поляните край манастира има голям народен събор, на който идват хора от всички близки села. През последните десетина години откакто се възстановява Църногорският манастир, с благословението на игумена на обителта, за този събор се осигурява музикална програма. Тази година на него се изявиха изпълнители на граовски песни. В програмата взеха  участие популярната граовска певица Павлина Горчева и изпълнителите на автентични песни от Граово- Георги Гьолски, Ева и Ива Валентинови, Димитър Лукарски, Антонио Симеонов, Виктория Миткова. Изявата им е като начало на големия фолклорен събор край манастира, който ще се проведе в средата на юли.

За района
За района
В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР БЕ ПОЧЕТЕНА ПАМЕТТА НА СВ.ЙОАН ПРЕДТЕЧА В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР БЕ ПОЧЕТЕНА ПАМЕТТА НА СВ.ЙОАН ПРЕДТЕЧА

 

Празникът бе уважен от кмета на Земен г-н Михаил Златанов, който прочете молитвата "Отче наш" по време на светата литургия.
...прочети повече
ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от празника в Жаблянската св.обител за празника Отсичане главата на св.Йоан Кръстител.

...прочети повече
ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от храмовия празник на Леворечкия манастир.

...прочети повече