Монастирът

Църногорският монастир "Св.св. Безсребреници и Чудотворци Козма и Дамян Асийски", известен от втората половина на ХХ в. още и като Гигински манастир, е епархийски мъжки общежителен монастир към Софийска епархия на Българската Православна Църква - Българска Патриаршия.

Монастирът е основан през времето на ромейското владичество над българските земи, впоследствие щедро обдаряван от българските царе и боляри. Оцелява при османското нашествие, но впоследствие - през XVIII в., е опожарен и разрушен. Възстановен е на около 2 км северозападно от оригиналното си месторазположение през 1814 г. от двама йеромонаси от Брезнишко - Захарий и Иларион, които стават и първите му ктитори в ново време. Преживава разцвет по време на Възраждането, но в годините непосредствено преди Втората Световна Война запада, а в годините на тоталитаризма отново е опустошен, разграбен и изоставен.

През 1998г. в монастира се установява монашеско братство, ръководено от архимандрит Евгений Рилски, което се заема с духовното и материално възраждане на светата обител. През 2007 г. започва мащабна строително-реставрационна дейност, която завършва успешно през 2014 г. и довежда до коренна промяна в облика на монастира. Братството е едно от първите в най-новата история на БПЦ-БП, което възстановява и поддържа монастирско-земеделско стопанство, в което се отглеждат до 100 бивола и 50 овце.

От 2013 до 2015 г. към монастира е изградено исихастирио с църква, посветена на св.Пантелеймон като място за сугубо уединение на монасите.

В началото на 2016 г. духовникът и игумен на св.обител архимандрит Евгений минава на зилотски позиции и престава да поменава българския патриарх в очакване, че на предстоящия тогава събор на о. Крит ще бъде извършено предателство към св. Православие. Нито един от братята на монастира обаче не го последва и впоследствие братството се обединява около иеромонах Никанор, който от 31.03.2016 г. изпълнява длъжността игумен на Църногорския монастир. С решение на монастирския събор на 16 октомври с.г. е проведен избор за игумен, на който братството единодушно посочва иеромонах Никанор. Впоследствие изборът е канонично утвърден от българския патриарх Неофит в качеството му на Софийски митрополит.

С благословението още на блаженопочившия патриарх Максим в Църногорския монастир се служи по иулианския календар, така както е на Света Гора, на Божи Гроб и в Русия.

За района
За района
ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от празника в Жаблянската св.обител за празника Отсичане главата на св.Йоан Кръстител.

...прочети повече
ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от храмовия празник на Леворечкия манастир.

...прочети повече
Архиерейска св. Литургия в Леворечкия манастир Архиерейска св. Литургия в Леворечкия манастир

На   7 март  2021 г - Неделя Месопустна  и Неделя на Страшния съд  в Леворечкия манастир  "Св. 40 мъченици Севастийски", община Трън,  с архиерейска литургия беше отбелязан храмовият празник. С благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит богослужението бе възглавено от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит.  

Светите 40 Севастийски мъченици се почитат от Църквата на 9 март, но поради утвърдена традиция на този ден епископ Поликарп  винаги да  служи  архиерейска литургия на храмов празник в Сапарева баня, в манастира трънското село Лева река празникът беше в неделния ден.

...прочети повече