Църногорският монастир "Св.св. Безсребреници и Чудотворци Козма и Дамян Асийски", известен от втората половина на ХХ в. още и като Гигински манастир, е епархийски мъжки общежителен монастир към Софийска епархия на Българската Православна Църква - Българска Патриаршия.
Монастирът е основан през времето на ромейското владичество над българските земи, впоследствие щедро обдаряван от българските царе и боляри. Оцелява при османското нашествие, но впоследствие - през XVIII в., е опожарен и разрушен. Възстановен е на около 2 км северозападно от оригиналното си месторазположение през 1814 г. от двама йеромонаси от Брезнишко - Захарий и Иларион, които стават и първите му ктитори в ново време. Преживава разцвет по време на Възраждането, но в годините непосредствено преди Втората Световна Война запада, а в годините на тоталитаризма отново е опустошен, разграбен и изоставен.
През 1998г. в монастира се установява монашеско братство, ръководено от архимандрит Евгений Рилски, което се заема с духовното и материално възраждане на светата обител. През 2007 г. започва мащабна строително-реставрационна дейност, която завършва успешно през 2014 г. и довежда до коренна промяна в облика на монастира. Братството е едно от първите в най-новата история на БПЦ-БП, което възстановява и поддържа монастирско-земеделско стопанство, в което се отглеждат до 100 бивола и 50 овце.
От 2013 до 2015 г. към монастира е изградено исихастирио с църква, посветена на св.Пантелеймон като място за сугубо уединение на монасите.
В началото на 2016 г. духовникът и игумен на св.обител архимандрит Евгений минава на зилотски позиции и престава да поменава българския патриарх в очакване, че на предстоящия тогава събор на о. Крит ще бъде извършено предателство към св. Православие. Нито един от братята на монастира обаче не го последва и впоследствие братството се обединява около иеромонах Никанор, който от 31.03.2016 г. изпълнява длъжността игумен на Църногорския монастир. С решение на монастирския събор на 16 октомври с.г. е проведен избор за игумен, на който братството единодушно посочва иеромонах Никанор. Впоследствие изборът е канонично утвърден от българския патриарх Неофит в качеството му на Софийски митрополит.
С благословението още на блаженопочившия патриарх Максим в Църногорския монастир се служи по иулианския календар, така както е на Света Гора, на Божи Гроб и в Русия.
Фоторепортаж от празника в Жаблянската св.обител за празника Отсичане главата на св.Йоан Кръстител.
Фоторепортаж от храмовия празник на Леворечкия манастир.