Още преди зазоряване на 24 декември в храма на св. Силуан Атонски имаше утриня и Рождественски Царски часове. След това в обновения манастирски храм на светите Безсребреници Козма и Дамян бяха отслужени вечерня и света Василиева литургия.
Вечерта в 19 часа в новата манастирска църква, празнично украсена с подарени от приятели цветя, започна бдението преди Рождество Христово и малко след полунощ беше отслужена и празничната света Литургия. Така сред православните, за които празникът е на 24 и 25 декември, а не на 6 и 7 януари, в Църногорската света обител първи посрещнаха Рождеството Христово. И в 9 часа на 25 януари в над 200-годишната манастирска църква имаше празнична св. Литургия.
Богослуженията бяха оглавени от игумена на манастира архимандрит Никанор , но и от йеромонах Силуан. С тях съслужи и протойерей Константин Стойчев. А на клира със сръбските певци беше и монахът Иларион, който и прекадяваше с иначе сравнително рядко използваната кадилница-ручка.
Голяма част от иподяконските задължения вече поема послушникът Александър. В манастира от известно време гостува и монахинята сестра Рахила. За празника, който в светата обител се чества и с бдение за първи път, се събраха и повечето от духовните чеда на игумена, така че след Рождественския пост имаше и не малко причастници.
От години в манастира за Рождество Христово има и "клтурна програма", която обикновено е изненада от приятели. Идвали са коледари от Ансамбъл "Българе", за веселата част са се грижили Яне и Елена Каменарови от Сандански - "Леб и вино". Този път се състоя нещо като Балкански етно фолк джемсейшън. Със своя другар в живота Велизар и с близки от Враца в манастира дойде да се поклони, както обичайно прави по празници певицата и радиоводеща Ева Валентинова (за жалост без своята сестра близначка Ива, която се поразболяла от грип). Не им трябваше много увещаване нито на Ева, нито на певците от Сърбия, за отпуснат гласове и да попеят боговдъхновено и стари народни песни за Божич, пък и други по-популярни, но и някои почти непознати. Времето се изниза неусетно и покрай пеенето се очертаха съвместни проекти, които засега са добри намерения, но резултатът им най-вероятно ще се види на 2 май, когато в светата обител се чества идването на иконата на Пресвета Богородица - Всецарица, а около манастира по стара вече традиция има народен събор.
За братските празнични трапези този път се погрижиха художникът Христо, който временно отговаря за манастирската кухня и неговата майка Мариета, която беше за първи път в манастира, но всички опитали от приготвените от нея вкусни ястия, се надяват да идва по-често и занапред. Двамата бяха приготвили традиционните ястия за трапезата на Бъдни вечер или както в този край и в Сърбия все още се казва - Божич. Вместо за вечеря, както е според народната традиция, трапезата беше на обяд, след богослуженията преди Рождество Христово.
След бдението и литургията на 25-ти, в малките часове имаше трапеза и баниците със сирене направиха презвитера Малтена и Христина.
И тази година в Църногорската света обител подобаващо беше отпразнувано Рождеството по плът на нашия Господ, Бог и Спасител Иисус Христос. Многократно прозвучаха красивите стихове от тропара за празника: Рождество Твоè, Христè Боже наш, возсия мùрови свет рàзума: в нем бо звездам служàщии звездòю учахуся Тебè клàнятися Солнцу правди, и Тебè вèдети с висотù Востòка: Господи, слава Тебè.
В светото Евангелие, в песнопенията, в проповедите на отците беше припомнено отново и отново това дивно събитие как Девата роди Свръхестествения , ангелите изпълниха небето и възвестиха за раждането на Божия син славословейки: "слава във висините Богу, и на земята мир, между човеците благоволение", овчарите ги чуха и тръгнаха да му се поклонят, а тримата мъдреци от Изток като видяха звездата над Витлеем, дойдоха да се поклонят на Дошлия да спаси човеците Богомладенец.
"Христос се роди, воистину се роди!", така все още в Сърбия се поздравяват за Рождество Христово, както и все още вместо "добър ден" си казват "Помози Бог" и отговарят "Дал бог добро". Такива до не много отдавана бяха поздравите и у нас, за да отстъпят пред по-модерни и по-малко означаващи думи и да заменим името и същността на празника Рождество Христово с наложената от телевизора особено комерсиална дума "Коледа".
След празничната света Литургия о. Силуан благопожела Господ да даде на всеки преди всичко много здраве, но и разум. На днешните човеци разумът ни е нужен, за да проумеем как в сърцата ни чудото на Рождеството от Дева на Спасителя е живо, но мислите и съблазните на съвременния свят го замъгляват.
Празничната проповед на архимандрит Никанор: