На Стефановден в Желязната църква в Цариград

Монаси и работници от Църногорската света обител присъстваха молитвено на  празнична света Литургия в Желязната църква "Св. Стефан" в Цариград на 27 декември 2018 г.  Това беше първият храмов празник след пълното обновление на храма, придобил заслужено импозантен и силно впечатляващ вид. Богослужението оглави Русенският митрополит Наум. Поклонниците от България бяха сериозна група, организирана от поклонническо-просветния център "Св. Иван Рилски" към Софийската света митрополия. Водач и лектор на групата беше доц. Павел Павлов, а духовник - протойерей Стефан Стайков от столичния храм "Св Кирил и Медодий" (кв. "Красно село").
В групата със сериозно присъствие бяха и студенти от Богословския факултет. Под ръководството на своя преподавател Любомир Игнатов те се включиха в песнопенията, украсили богослужението, а Невена Моджахед, подпомогната от свои колеги,  направи за празника красиво коливо, която богоугодна работа  в последно време е нейна запазена марка.  
Единият от иподяконите беше Гаврил Стойчев, който често помага в богослуженията в Църногорската света обител.
За кратко на клира беше забелязан доайенът проф. Иван Желев.
Светата литургия беше уважена и от много жители на Цариград с българско потекло.
След богослужбата с конака през улицата имаше и почерпка, дадена от църковното настоятелство.
Веднага след това групата от България посети Вселенската патриаршия и се поклони на светините в старинния храм "Св. Георги". В същия ден бяха просетени  храмът, превърнат в музей "Хора" - първоначално манастирски комплекс при император Теодосий II през V в., както  и църквата „Пресвета Богородица Влахернска“.
На другия ден поклонниците имаха възможност да разгледат византийската църква „Св. София, която днес е  музей. Църквата на светата Премъдрост Божия датира от IV в., но след като е разрушавана на два пъти при обществени безредици,съвременната сграда е построена през VI в., при император Юстиниан I. Дълго време „Св. София. остава символ на византийската столица и най-ярък образец на византийската архителтура като цяло.

Програмата позволи да се направи и разходка из града да се посетят популярните цариградски пазари Капалъ чарши и Египетския.  Докато зарглеждали града монаси от манастира били спрени от сирийци, които им дали банкнота в евро със заръката да се поменават по време на молитва в манастира.  
Хубавото време даде възможност за разходка с корабче по Босфора на част от поклоническата група, а след това беше посетена сградата на Българската екзархия в кв. "Шишли" малко преди  групата  да отпътува за България. 

Поради непредвидени обстоятелства игуменът на Църногорската света обител архимандрит Никанор не се включи в поклоническото пътуване, въпреки предварителните си намерения. 
За района
За района
В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР БЕ ПОЧЕТЕНА ПАМЕТТА НА СВ.ЙОАН ПРЕДТЕЧА В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР БЕ ПОЧЕТЕНА ПАМЕТТА НА СВ.ЙОАН ПРЕДТЕЧА

 

Празникът бе уважен от кмета на Земен г-н Михаил Златанов, който прочете молитвата "Отче наш" по време на светата литургия.
...прочети повече
ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от празника в Жаблянската св.обител за празника Отсичане главата на св.Йоан Кръстител.

...прочети повече
ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от храмовия празник на Леворечкия манастир.

...прочети повече