За първи път и с всенощно бдение беше почетен големия Господски празник Богоявление в Църногорската света обител. Богослуженията за Йордановден и Иванов ден започнаха още в съботния ден - 5 януари с отслужването на утреня и Василиева св.Литургия, оглавени от йеромонах Силуан. По-късно в скита "Св. Пантелеймон" в село Смиров дол игуменът на манастира архимандрит Никанор и монахът Иларион отслужиха Велик водосвет и поръсиха цялата обител и околните сгради.
На гости в манастира в този ден бяха областният управител на Перник Ирена Соколова и проф. Георг Краев, с които бяха разисквани както богословски, така и краеведски и езикови теми.
По повод обичая на Богоявление в ледени води да се хвърля честния Кръст, а мъже да го изваждат и да играят хоро се изказаха мнения на неодобрение, но един от монасите коментира:
"Ледените води са образ на скърбите, смъртта, умножаване на беззаконието, охлаждането, изстиването на любовта у мнозина, както е написано в Евангелието. А тези мъже въпреки ледените води са хванати в прегръдка, братолюбива и юнашка, и надмогнали всичко това играят, при това играят хоро пред Бога, защото българските народни хора са радост и веселие пред Бога, те са чисти, изразяват бодрост и радостна надежда, благодарност, въодушевеност, окриленост, най-чисто веселие без суета и сквернота. Мъжете са облечени в народни носии, това също е победа над духа на времето, това е духовна победа, развяват българското знаме, с това свидетелстват за своята народност и родолюбие във време на безродство, отстъпничество, космополитизъм… и т. н. Мисля, че това, че са пили вино в случая няма съществено значение."
Фоторепортаж от празника в Жаблянската св.обител за празника Отсичане главата на св.Йоан Кръстител.
Фоторепортаж от храмовия празник на Леворечкия манастир.