Панихида за жертвите на тоталитарния режим

Панихида в памет на жертвите и пострадалите от комунистическия режим у нас  беше отслужена в Църногорската света обител на 1 февруари. На този ден през 1945 г. са изпълнени смъртните присъди на трима регенти и 67 депутати,  министри, офицери, интелектуалци, издадени от т. нар. Народен съд. Преди 9 години по предложение на президентите Жельо Желев и Петър Стоянов денят е определен като паметен за пострадалите от комунистическия режим.
За богослужението се събраха 16 свещеници от Софийска епархия,   сред които бяха и архиерейските наместници на Радомирска духовна околия о. Александър Стоев и на Дупнишка духовна околия о. Георги Паликарски.
Богослужението беше оглавено от игумена на Църногорския манастир архимандрит Никанор и  протойерей Стефан Стайков от столичния храм „Св. св. Кирил и Методий“ в "Красно село". Молитвеното последование беше изпълнено по подобие на големите православни манастири и в него участваха всички духовници.
На панихидата присъстваха областният управител на Перник Ирена Соколова, евродепутатът Андрей Ковачев, началникът на РУО в Перник Ваня Коконова, директори на пернишки училища, служители на областната администрация, миряни.
В своята проповед след панихидата архимандрит Никанор каза: "Събрахме се и се помолихме не само за тези, които беззаконно бяха лишени от живот, но и за тези, които страдаха и пострадаха от безбожния и безчовечен тоталитарен режим, който десетилетия властваше над страната ни и донесе безброй опустошения, за които за жалост не е принесено
необходимото покаяние и за които все още малко се говори. Тези, които  причиниха тези неща и до ден днешен търсят други виновници и обвиняват другиго, но не и себе си и своите предци. Прошката се получава след покаяние, а покаянието е свързано с осъзнаване на вината, която има своите конкретни носители. Тези вина и покаяние трябва да бъдат претворени в дела, а делата на покаянието за сторените злини са никога повече да не ги допуснем - да не допускаме злото в своите помисли, в частния и обществения ни живот."
"Имаме потребност да изкажем почитта си към всички българи, загубили насилствено живота си без вина и присъда по време на комунистическата диктатура в България. Учебниците по история трябва да напомнят на нашите деца и бъдещите поколения за поруганите животи и човешко достойнство в опита на един безумен тоталитарен, комунистически режим да стъпка безцеремонно интелектуалния, духовен, политически, военен елит на България. Хиляди българи са заточени в затвори и лагери на смъртта, но не се пречупват пред машината на терора!", заяви пред присъстващите на панихидата областният управител на Перник Ирена Соколова.
Своето вълнение от присъствието на богослужението изрази и евродепутатът Андрей Ковачев, като заяви, че истината пречиства и за тези моменти от българската история трябва да се говори в свободната ни страна. 
 През тази година ще бъде осъществена и отдавана обсъжданата идея за създаване на паметен знак в района на манастира за жертвите, намерили смъртта си на това място, в дните  непосредствено след 9 септември
1944 г. , когато от светата обител са прогонени всички духовници и там  под охрана от партизани са задържани  царски офицери от брезнишкия гарнизон, заможни и изтъкнати хора от региона.

 

Видео-репортаж от събитието на кореспондента от Перник Елка Робева в БТА Може да се види ТУК.

За района
За района
В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР БЕ ПОЧЕТЕНА ПАМЕТТА НА СВ.ЙОАН ПРЕДТЕЧА В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР БЕ ПОЧЕТЕНА ПАМЕТТА НА СВ.ЙОАН ПРЕДТЕЧА

 

Празникът бе уважен от кмета на Земен г-н Михаил Златанов, който прочете молитвата "Отче наш" по време на светата литургия.
...прочети повече
ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от празника в Жаблянската св.обител за празника Отсичане главата на св.Йоан Кръстител.

...прочети повече
ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от храмовия празник на Леворечкия манастир.

...прочети повече