Година след Крит. Как Украйна може да стане най-консервативната православна страна в света

Мина точно година от момента, когато се проведе Светия и Велик Събор на Православната Църква на о. Крит - дълго подготвян, много критикуван и на когото бяха възложени големи и малки надежди. Въпреки очакванията, в резултат от събора нито е налице пасионарното обединение на Вселенското православие, нито идването на Антихриста и следващия го край на света. Затова пък съборът  стана маркер за важен процес, позволяващ да се говори за зараждането на алтернативен, глобализационен проект в рамките на традиционното християнство. Ако по-рано православните църкви имаха по-скоро имидж на реликва от византийските  времена, то през 2016 г. много от тях започват да призовават към интеграция, обединение, в това число и с иноверни христяни.

 

Колко струва срещата в Хавана на папа Франциск и патриарх Кирил, на която в украинските медии е гледано основно през призмата на автокефалията и поместността, но в определени православни кръгове тя е възприета като съобщение от съвсем друг род.

 

Нека да си спомним, че не всички поместни църкви изпратиха делегати на събора, и още повече, резултатите не са признати от всички като удовлетворителни (включително дори и от църкви, чиито делегати са участвали в разработването на документите на събора). Едно от главните обвинения от страна на църковните консерватори е за прекалено икуменическата позиция на участниците, които гласуваха иноверците да бъдат определяни не като еретици, а като църкви, т.е. като потенциално равни участници в диалога с православните. Това е причината за негодуването както в гръцкоезичния свят (особено на Света Гора), така и на Балканите, в Румъния (въпреки участието на румънския патриарх Даниел в събора), а и в РПЦ (московският патриарх не участва в събора, но срещата му в Хавана достатъчно много настрои против него консерваторите).

 

Към края на 2016 г. започнаха да се чуват публичните гласове на православните консерватори, които може условно да бъдат наречени изолационисти. Така, през ноември синодът на Българската православна църква учтиво се отказва да приеме документите на Критския събор за окончателни и призовава към по-нататъшни дискусии на съдържанието им. В Гърция представители на Пирейската митрополия са против решенията на събора. През април 2017 г. без официалната подкрепа на Еладската православна църква бе проведен т.нар. Солунски междуправославен Синаксис, осъждащ решенията на Критския събор и самото излизане на православието извън границите му, както и диалога с други християнски конфесии. На този Синаксис възникна предложението през юни-юли 2017т. да се проведе антикритски събор в украинския Банченски манастир, за който делегатите са поканени от епископ Лонгин Банченски. А през май атонският старец Атанасий, известен със своята много консервативна позиция и отрицателно отношение към официалната йерархия на РПЦ начело с Патриарх Кирил (мнение, което споделя и епископ Лонгин) посети Украйна и се срещна с митрополит Онуфрий - главата на автономната УПЦ в рамките на МП.

 

По този начин, още това лято Украйна може да стане център на привличане на консервативни православни сили, противостоящи на глобалистичния православен проект и на йерарсите, които го движат. Имайки предвид потенциала на УПЦ, управлявана от консервативния предстоятел митрополит  Онуфрий -  повече от 12000 църковни общини, само с една четвърт по-малко, отколкото в РПЦ - може да бъде разбран интересът на консервативните православни към Украйна. Консервативната линия в рамките на УПЦ, противостояща на йерарсите от РПЦ, отказваща да поменава на службите патриарх Кирил (макар и не от проукраински настроения, а напротив, смятайки го като прекалено либерален) може да получи подкрепа и от страна на украинските политици, дори и въпреки същностното различие на причините за такава позиция. Друг важен показател за потенциала на самото движение ще бъде провеждането или непровеждането на Банченския събор, който вероятно трябва да се състои около годишнината на Крит


Руслан Халиков,

 

УИСГРА, 17 июня 2017 г.

 

За района
За района
В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР БЕ ПОЧЕТЕНА ПАМЕТТА НА СВ.ЙОАН ПРЕДТЕЧА В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР БЕ ПОЧЕТЕНА ПАМЕТТА НА СВ.ЙОАН ПРЕДТЕЧА

 

Празникът бе уважен от кмета на Земен г-н Михаил Златанов, който прочете молитвата "Отче наш" по време на светата литургия.
...прочети повече
ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от празника в Жаблянската св.обител за празника Отсичане главата на св.Йоан Кръстител.

...прочети повече
ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от храмовия празник на Леворечкия манастир.

...прочети повече