Богоявление и Велик водосвет


Празнична света Литургия и велик водосвет бяха отслужени  в Църногорския манастир "Св Безсребреници Козма и Дамян". Богослужението оглави отец Михаил Станкович  в съслужие с игумена архимандрит Никанор.  След него те  направиха Великия водосвет на фиалата в двора на манастираСъбралите се миряни пийнаха от богоявленската вода, взеха си нафора  и бяха поръсени,  а след това двамата духовници обиколиха цялата обител. Първо с богоявленска вода осветиха манастирското аязмо, чиито води след усърдни молитви са донесли изцеление на много хора. После минаха през старата църква, параклисите и камбанарията, по манастирските конаци и даже в градината. Едва тогава всички седнаха на братска трапеза, където продължи и духовната беседа, свързана с празника.

В проповедното си слово след богослужението отец Михаил припомни историята на Кръщението Господне – как  Иисус дошъл от Галилея до  реката Йордан при св. Йоан Предтеча, за да се кръсти от него. Той пристигнал тъкмо, когато св. Йоан разказвал на народа за Спасителя, казвайки:  "след мене иде по-силният от мене, на Когото не съм достоен да се наведа и развържа ремъка на обущата Му; аз ви кръстих с вода, а Той ще ви кръсти с Дух Светии". „След тез негови думи Иисус пристъпил да се кръсти, макар  да нямал нужда от това, бидейки безгрешен и непорочен, роден от Пречистата и Пресветата Дева Мария и бидейки Сам източникът на всяка чистота и святост, но тъй като Той взел върху Себе Си греховете на целия свят, затова и дошъл на реката, за да очисти тях посредством кръщението.”, припомни в словото си отец Михаил и допълни как Христос е бил възпрян от св. Йоан Кръстител с думите: „Аз имам нужда да се кръстя от Тебе, а Ти ли идеш при Мене?", тъй като  духом познал Този, за Когото тридесет години по-рано "проиграл радостно" в утробата на своята майка, поради което и сам поискал да бъде кръстен от Него, като намиращ се под греха на непослушанието, който от Адам преминал върху целия човешки род. Но Господ му казал: "Остави сега, защото тъй нам подобава да изпълним всяка правда". Спасителят дошъл да се кръсти и за да освети естеството на водата,  и за нас да устрои за нас купелта на светото Кръщение. Той дошъл при Йоана още и затова, та този, като види слизащия върху Кръщавания Дух Светии и чуе свише гласа на Бог Отец: "Ти си Моят Син възлюблен, в Когото е Моето благоволение"(Марк 1:11) и  да бъде нелъжлив свидетел за Христа.

Богословите са установили, че за освещаване на вода на празника Богоявление говорят още Тертулиап в трактата си „За кръщението“ от около 230 г., св.Киприан Картагенски в средата на 3-ти век, св.Василий Велики през 4-ти век. и други от светите отци. Известно е, че още през 498 г. за нуждите на ефеските християни е написан чин за освещаване на водата в нощта срещу празника Богоявление. До тогава извършването му ставало в полунощ и било свързано с кръщения на големи групи оглашени.

Великият водосвет е едно от най-тържествените последования в богослужебната традиция на Православната църква и се извършва в навечерието на  Богоявление и след Литургията на самия празник.  Преданието приписва установяването на Великия водосвет от самите  апостоли. Потапянето на Кръста в края на последованието символизирало потапянето па Спасителя в река Йордан, но  нямало освещаваща функция, както няма и хвърлянето му в реки и езера.  Още св. Йоан Златоуст  в края на IV век уверява, че осветената с Велик водосвет вода  не променя качествата си две и дори три години.
В древността от нея заедно с нафора приемали християни, които по една или друга причина не се причастявали със светите  дарове. Това  ставало непосредствено  преди раздаването на нафората. От нея пиели или с нея били поръсвани болни и немощни хора,  домовете, нивите, различни предмети, припомни  о. Михаил.  Той уточни, че светената богоявленска вода може да се пие всеки ден нагладно до Отдание на празника Богоявление. 

Хората, които бяха в манастира на Великия водосвет си наляха  в бутилка от осветената вода, за да я отнасят в домовете си и  да я съхраняват през цялата година на специално място близо  до домашна икона или  кандило. Те могат да пият от нея при телесни и духовни нужди, при болест и  душевни терзания, но е желателно това да става след поне еднодневен пост. 
Повече снимки може да се видят ТУК.

 

За района
За района
В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР БЕ ПОЧЕТЕНА ПАМЕТТА НА СВ.ЙОАН ПРЕДТЕЧА В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР БЕ ПОЧЕТЕНА ПАМЕТТА НА СВ.ЙОАН ПРЕДТЕЧА

 

Празникът бе уважен от кмета на Земен г-н Михаил Златанов, който прочете молитвата "Отче наш" по време на светата литургия.
...прочети повече
ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК В ЖАБЛЯНСКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от празника в Жаблянската св.обител за празника Отсичане главата на св.Йоан Кръстител.

...прочети повече
ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР ПРАЗНИК НА ЛЕВОРЕЧКИЯ МАНАСТИР

Фоторепортаж от храмовия празник на Леворечкия манастир.

...прочети повече